Gazdaság,  Hírek

Starmer: Trump vámjai miatt lassítunk és gyorsítunk is

Sir Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke a lakásából figyelte a történéseket, míg Rachel Reeves, a pénzügyminiszter a dolgozószobájából követte az eseményeket. Jonathan Reynolds, az üzletért felelős miniszter pedig a munkatársaival és pizzával együtt az Old Admiralty Arch irodájában nézte Donald Trump bejelentését a nagy tarifákról, ahonnan egykor a brit haditengerészet irányította a kereskedelmet a nyílt tengeren. A miniszterek ma már csak álmodozhatnak arról a hatalomról, amit egykor a brit kormány birtokolt, miközben az Egyesült Királyság egyre növekvő aggodalommal figyeli az Egyesült Államok és Kína közötti konfliktust. Egy kabinettag megjegyzi: „Néha az emberek nem is sejtik, hogy történelmi pillanat tanúi.”

Donald Trump 10%-os vámot vetett ki minden országra, beleértve az Egyesült Királyságot is, az Egyesült Államokba irányuló importokra, míg Kínára ennél magasabb tarifákat alkalmazott, amire Kína is válaszolt újabb vámok bevezetésével. Az Egyesült Királyság kormánya most azon dolgozik, hogy minimalizálja a károkat, esetleg megállapodást kössön az Egyesült Államokkal, és kihasználja a felmerülő lehetőségeket. A miniszterelnök a hétvégét a vidéki rezidenciáján, Chequers-ben töltötte, ahol telefonálással próbálta a helyzetet kezelni. Azonban az Egyesült Államokból érkező fontos telefonhívások eddig elmaradtak. Trump februári sajtókonferenciáján említette, hogy lehetséges kereskedelmi megállapodás születhet, amely mentesítené az Egyesült Királyságot egyes tarifák alól. Azóta a kormány egy körülbelül 20 fős csapata, Michael Ellam, a pénzügyminisztérium és a banki szektor veteránja, valamint a miniszterelnök üzleti tanácsadója, Varun Chandra vezetésével jelentős tárgyalásokat folytatott.

A tárgyalások során felmerültek olyan ötletek, mint a brit szabályok enyhítése az elektromos járművekre vonatkozóan, a technológiai cégekre kivetett adó módosításának lehetősége, valamint az online biztonsági szabályok átalakítása. Azonban ahogy az Egyesült Államok készülődött a szerdai bejelentésére, a tárgyalások leálltak. Most, a bejelentés után, a „labda az ő térfelükön pattog”, mondta egy kormányzati forrás, várva, hogy a Fehér Ház talál-e időt és energiát arra, hogy egy megállapodás érdekében lépjen. A kormányzati források azt remélik, hogy hamarosan hallanak a Fehér Háztól.

Azonban a látható zűrzavarban fennáll a kockázata annak, hogy bármilyen gazdasági megállapodás esetében a helyzet olyan lesz, hogy „ne hívj minket, majd mi hívunk”. A kormány eddig nem sietett a válaszadással, és a vállalkozásokkal való egyeztetések során inkább arra koncentrált, hogy a cégek mit szeretnének a jövőben. Jelenleg úgy tűnik, hogy a miniszterek között alig van kedv a vámháborúba való bekapcsolódásra az Egyesült Államok, Kína és esetleg az EU között, amely a következő napokban várható. Egy kormányzati forrás szerint „nem volt egyetlen hang a vállalkozások között, nagy vagy kicsi, amely azt mondta volna, hogy ez a rossz stratégia”.

A miniszterek próbálnak kapcsolatot teremteni a vállalkozásokkal, mint amikor Sir Keir a Trump által bejelentett vámok után másnap reggel számos üzletembert hívott meg a Downing Street 10-be. A kormány semmiféle új vám bevezetésére nem siet, és jelenleg a rájuk irányuló követelések is visszafogottak. Egy miniszter megjegyezte: „A legtöbb embernek jelentős számú munkahelye van a választókerületében, és a kabinetben is voltak kérdések, de ezen a héten nem.” Azok a politikai ellenfelek, akik új vámokat követelnek, viccelődnek, hogy „folyamatosan kereskedelmi háborút követelnek, de nem hiszem, hogy ők vezetik a nemzetet”.

Miközben a kormány lassan reagál a helyzetre, a már megkezdett terveik gyorsabb végrehajtásán dolgoznak. A pénzügyminiszter azt vizsgálja, hogy a kormány költségvetési tervezeteiben bejelentett pénzeket előre lehet-e hozni a júniusi határidő előtt. Ha a kormányzati minisztériumok véglegesítik a megállapodásaikat, azokat a lehető leghamarabb nyilvánosságra lehet hozni. A kormány célja, hogy a világ bonyolult helyzeteit arra használja, hogy felgyorsítsa a kormányzati munkát. A miniszterelnök csapata azt jelzi, hogy a kormánynak sürgősen lépéseket kell tennie.

Miközben a kormány próbálja mérsékelni a negatív hatásokat, a valóság az, hogy a helyzet egyre bonyolultabbá válik, és a brit politikai vezetés előtt komoly kihívások állnak. A miniszterelnök és a pénzügyminiszter többször hangsúlyozták, hogy a kormánynak gyorsabban és hatékonyabban kell dolgoznia, de a változások megvalósítása eddig nem ment zökkenőmentesen. Az Egyesült Királyságnak tehát egyre inkább radikális lépésekre lehet szüksége ahhoz, hogy versenyképes maradjon a globális piacon, és arra, hogy sikeresen reagáljon a váratlan kihívásokra.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm257qmvg25o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük