Hírek,  Mindennapok

Újra megszólal az arizonai férfi, akit a közúti agresszió áldozataként öltek meg

Chris Pelkey tragikus halála három évvel ezelőtt az arizonai közúti dühroham következményeként történt, ám a legújabb technológiai vívmányoknak köszönhetően a közelmúltban újra megjelent a gyilkosának ítélethirdetése során, hogy saját áldozati nyilatkozatát adja elő. A Pelkey család tagjai mesterséges intelligenciát használtak, hogy lehetőséget adjanak Chrisnek, hogy saját szavaival beszéljen arról az eseményről, amely megölte őt. A családtagok elmondták, hogy a technológia segítségével, amely egyre fejlődik, sikerült visszaidézniük Chris hangját, képeit és videóit, hogy így alkossanak meg egy virtuális másolatot, amely a bíróság előtt beszélhetett.

Stacey Wales, Chris Pelkey nővére, a BBC-nek elmondta, hogy ő maga írta meg azokat a szavakat, amelyeket az AI által megjelenített Chris mondott a bíróság előtt, figyelembe véve testvére megbocsátó természetét. Az AI által megjelenített Chris Pelkey így fogalmazott: „Gabriel Horcasitasnak, annak az embernek, aki megölt, szégyen, hogy abban a napban találkoztunk egymással ezekben a körülmények között. Egy másik életben valószínűleg barátok lehettünk volna.” Ezt követően a mesterséges intelligenciával megalkotott Chris arról beszélt, hogy hisz a megbocsátásban és egy megbocsátó Istenben: „Mindig is hittem benne, és még mindig hiszek.” A technológia használata a gyilkos, Horcasitas, ítélethirdetése során történt, aki már bűnösnek bizonyult a bíróság előtt, miután négy évvel korábban megölte Pelkeyt egy piros lámpánál Arizonában.

Todd Lang bíró, aki a pert vezette, láthatóan értékelte a mesterséges intelligencia alkalmazását a tárgyaláson. Horcasitast 10 és fél év börtönbüntetésre ítélte emberölés vádjával. „Nagyon tetszett ez az AI, köszönöm, hogy ezt megoldották. Akármennyire is dühösek, a család jogosan dühös, hallottam a megbocsátást.” – mondta Lang bíró. „Úgy érzem, hogy ez valódi volt.” Paul Grimm, egy nyugdíjas szövetségi bíró és a Duke Egyetem jogi karának professzora elmondta, hogy nem meglepő számára, hogy mesterséges intelligenciát használtak Horcasitas ítélethirdetése során. Az arizonai bíróságok már korábban is alkalmaztak AI-t más módon, például amikor a legfelsőbb bíróság döntéseket hoz, az AI rendszert használ arra, hogy azokat érthetővé tegye az emberek számára.

Grimm megjegyezte, hogy mivel a technológiát a bíróság előtt, zsűri nélkül használták, az elfogadható volt. „Esetenként fogunk támaszkodni [az AI-ra], de a technológia visszautasíthatatlan” – tette hozzá. Ugyanakkor más szakértők, mint például Derek Leben, a Carnegie Mellon Egyetem üzleti etika professzora aggodalmaikat fejezték ki a mesterséges intelligencia használata miatt és a precedens miatt, amelyet ez az eset teremtett. Leben nem kérdőjelezi meg a család szándékait vagy cselekedeteit, de attól tart, hogy nem minden AI használat összhangban lesz az áldozat kívánságaival. „Ha mások ezt a jövőben megpróbálják, mindig hűek leszünk ahhoz, amit az áldozat akart?” – tette fel a kérdést Leben.

Stacey Wales azonban hangsúlyozta, hogy ez lehetőséget adott testvérének, hogy végső szót mondjon. „Etikával és morálisan közelítettünk ehhez, mert ez egy hatékony eszköz. Akárcsak a kalapács, amelyet ablak betörésére vagy fal lebontására is lehet használni, ezt a technológiát is úgy használtuk, hogy értéket teremtsünk.” A Pelkey család története újabb jele annak, hogy a mesterséges intelligencia világában milyen új lehetőségek és kihívások állnak előttünk, és egyben felveti a kérdést, hogy milyen határokat érdemes meghúzni a technológia alkalmazásában a jogi ügyekben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cq808px90wxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük