Gazdaság,  Hírek

A bank csökkenti a kamatokat, további mérséklést ígér

Az Egyesült Királyság központi bankja, a Bank of England, csütörtökön bejelentette, hogy csökkentette az alapkamatot 4,5%-ról 4,25%-ra. Andrew Bailey, a bank kormányzója, jelezte, hogy a jövő hónapokban további kamatcsökkentések várhatóak, azonban nem kívánt konkrét előrejelzéseket adni arról, hogy mikor és milyen mértékben csökkenthetik a kamatokat. Bailey elmondta, hogy véleménye szerint a kamatok csökkentése fokozatosan és óvatosan fog végbemenni. Ez a csökkentés már a negyedik alkalom az elmúlt évben, és a bank mérlegelte, hogy még jelentősebb, 4%-ra történő csökkentést hajtson végre, tekintettel a globális kereskedelmi háborúval kapcsolatos aggodalmakra, amelyek az Egyesült Királyság gazdasági növekedését érinthették.

Bailey üdvözölte az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között létrejött megállapodást a vámok elkerüléséről, amely a kereskedelem növelését célozza. Azt mondta, hogy ez a megállapodás fontos jelzés, és reméli, hogy sok más is követi majd. Hozzátette, hogy az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti kereskedelmi megállapodás is előnyös lenne. Bailey megjegyezte, hogy talán szükség van egyfajta „ütésre a rendszernek”, hogy emlékeztesse az embereket arra, hogy a kereskedelem mennyire lényeges. Remélte, hogy a brit-amerikai és brit-indiai megállapodások hozzájárulhatnak a globális kereskedelmi rendszer helyreállításához.

A csütörtöki bejelentés keretében a Bank of England jelezte, hogy ugyan a kereskedelmi háborúk negatívan befolyásolhatják a gazdasági növekedést, a jövőben alacsonyabb inflációhoz is vezethetnek, mivel olyan országok, mint Kína, olcsó árukat irányíthatnak át, amelyek eredetileg az Egyesült Államokba készültek. Bailey hangsúlyozta, hogy a kamatok csökkentésének iránya „lefelé” van, ugyanakkor a jövőbeli kamatcsökkentések valószínűleg „fokozatosak és óvatosak” lesznek.

A Bank ülésének jegyzőkönyvei alapján a kamatmeghatározó bizottság megosztott volt, mivel a kilenc tagból öt a 4,25%-ra történő csökkentés mellett szavazott, míg ketten a 4%-ra történő nagyobb csökkentést támogatták, és ketten a változatlanságot. Az alapkamat szintje hatással van a kereskedelmi bankok és hitelezők által meghatározott kamatokra is. Az utóbbi évek magasabb szintje miatt az emberek többet fizetnek a kölcsönökért, például jelzáloghitelekért és hitelkártyákért, de a megtakarítók is jobb hozamot kaptak.

Több mint nyolcvan százalék ügyfél rendelkezik fix kamatozású szerződéssel, de a megújításkor továbbra is magasabb törlesztőrészletekkel szembesülhetnek. Azonban a jelzáloghitelek kamatai az utóbbi időszakban csökkenni kezdtek, főként azért, mert a piacok és a hitelezők további kamatcsökkentéseket várnak az idén. A Moneyfacts pénzügyi információs szolgáltató szerint csütörtökön a két éves fix kamatozású jelzálog átlagos kamata 5,14%, míg az ötévesé 5,08% volt.

Körülbelül 600,000 lakástulajdonos veszi igénybe a Bank kamatát követő jelzáloghiteleket, így a kamatok csökkentése hatással lesz a havi törlesztőrészleteikre. Az UK Finance banki szakmai szövetség szerint egy tipikus követő kamatozású jelzáloghitel-tulajdonos körülbelül 29 fonttal csökkentheti a havi törlesztőrészletét a legújabb csökkentés után. Az egyik lakástulajdonos, Vanda, aki követő kamatozású hitellel rendelkezik, a BBC-nek elmondta, hogy „nagyon jó kamatot” kapott, de korábban „meglepte” a kamatok emelkedése. „A csökkenés segítene, mert éppen most bocsátottak el, úgyhogy ez egy kicsit segítene. De nem hiszem, hogy valaha visszatérünk a régi állapothoz” – tette hozzá.

A kamatok a Bank fő eszközei, hogy megpróbálják fenntartani az éves inflációs rátát 2%-on vagy ahhoz közel. A legutóbbi brit inflációs adatok szerint az árak 2,6%-kal emelkedtek márciusban. Azonban a várakozások szerint az infláció ugrani fog, miután április elején számos háztartási költség emelkedett, beleértve az energia- és vízdíjakat. A Bank várakozásai szerint az infláció „ideiglenesen” 3,5%-ra emelkedik az idén a költségek növekedése miatt, mielőtt a jövő hónapokban a csökkenő olaj- és gázárak hatására visszaesne.

A kamatok emelésének elmélete az infláció kezelésére az, hogy ha a kölcsönök drágábbá válnak, az emberek kevesebbet költenek, ami csökkenti a keresletet az áruk iránt, ezáltal mérsékelve az árak emelkedését. Azonban ez egyensúlyi játék, mivel a magas kamatlábak ártalmasak lehetnek a gazdaságra, mivel a vállalatok előrehaladnak a termelésbe és a munkahelyekbe való befektetéssel. A Bank arra számít, hogy az Egyesült Királyság gazdasági növekedése az idei első három hónapban erősebb lesz, mint eredetileg előrejelzett 0,6%, amit az amerikai cégek készletezése támogatott a Trump-kormány által bevezetett vámok bevezetése előtt.

Egy növekedés a gazdaságban üdvözlendő hír lenne a kormány számára, amely az életminőség javítását tűzte ki fő céljául. A kormány költségvetési döntése, amely az előző hónapban emelte a munkáltatók társadalombiztosítási hozzájárulását, már életbe lépett, de a Bank szerint az adóemelés hatása eddig „meglehetősen kicsi volt”, bár hozzátették, hogy az üzleti bizalom az utóbbi hónapokban csökkent. Számos vállalat „várakozó” álláspontot képvisel azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Királyság gazdasága fellendül-e, mielőtt munkaerőt alkalmazna és beruházásokat eszközölne. Rachel Reeves pénzügyminiszter elmondta, hogy a legújabb kamatcsökkentés „üdvözlendő hír”, de hozzátette: „Még sok teendő van, és tudom, hogy a családok továbbra is megélhetési költségekkel küzdenek.” Bailey hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságnak „még sok tennivalója van” a növekedés terén: „Az utóbbi 15 évben, a pénzügyi válság óta, a növekedési ütemek folyamatosan alacsonyabbak voltak, mint korábban.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwyqyp7xp12o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük