Gazdaság,  Hírek

Áremelkedés az Egyesült Királyságban: Mennyire gyorsan drágulnak a dolgok?

Az Egyesült Királyságban az infláció 2,6%-kal nőtt az elmúlt 12 hónap során, ami kevesebb, mint az előző hónapban tapasztalt növekedés, de még mindig meghaladja a Bank of England célkitűzését. A Bank of England az inflációs cél tartása érdekében folyamatosan módosítja az irányadó kamatlábakat, amelyek jelenleg 4,25%-ra csökkentek, mivel 2025 februárjában és májusában is kamatcsökkentést hajtottak végre. A bank korábban figyelmeztetett arra, hogy 2025-ben az infláció ismét emelkedésnek indulhat, így a gazdasági helyzet folyamatos figyelemmel kísérése elengedhetetlen.

Az infláció fogalma arra utal, hogy az árak idővel növekednek. Például, ha egy liter tej ára 1 font, majd egy év múlva 1,05 font, akkor az éves tejinfláció 5%-nak számít. Az Egyesült Királyságban az Office for National Statistics (ONS) folyamatosan nyomon követi a mindennapi termékek, például élelmiszerek és üzemanyagok árváltozásait. Az ONS által használt „kosár” folyamatosan frissül, hogy tükrözze a vásárlási szokásokat. Például 2025-ben új elemek, mint a virtuális valóság szemüvegek és jógamatracok kerültek be a kosárba, míg helyi újsághirdetéseket eltávolították.

Az infláció főbb mérőszáma a Fogyasztói Árindex (CPI), amelyet havonta publikálnak. A legfrissebb adatok szerint a CPI 2,6%-ra csökkent a 2025 márciusáig terjedő 12 hónapban, szemben a februári 2,8%-kal. Ez a csökkenés meghaladta az elemzők várakozásait, amit az ONS a ruházati cikkek és cipők árcsökkenésével magyarázott. A Bank of England más mérőszámokat is figyelembe vesz a kamatok módosításakor, például a „maginflációt”, amely nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaárakat, mivel ezek általában nagyon ingadozóak. A maginfláció ebben az időszakban 3,4%-ra csökkent, ami szintén enyhe visszaesést mutatott a februári 3,5%-hoz képest.

Az infláció jelentős mértékben csökkent, mivel 2022 októberében az árindex 11,1%-ot ért el, ami 40 éve a legmagasabb érték volt. Azonban ez nem jelenti azt, hogy az árak csökkennek, csupán azt, hogy a növekedés üteme lassult. Az infláció emelkedése 2022-ben elsősorban az olaj- és gázkereslet növekedésének volt köszönhető a Covid-járvány után, valamint az energiaárak újabb emelkedésének, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát. Az infláció folyamatosan a 2%-os cél felett maradt, részben a magasabb élelmiszerárak miatt.

A Bank of England az inflációs cél elérésének érdekében emelte a kamatlábakat 5,25%-ra, ami 16 éves csúcsot jelentett. Az elképzelés az volt, hogy a kölcsönök drágábbá tételével csökkentsék a fogyasztást, ezáltal mérsékelve az árak növekedését. Ugyanakkor ez egyfajta egyensúlyozás, hiszen a kölcsönök költségeinek növelése árthat a gazdaságnak, például a lakástulajdonosoknak magasabb jelzálogkamatokkal kell szembenézniük, ami csökkentheti a megtakarítási lehetőségeiket is. A vállalatok is kevesebb pénzügyi forrást kérnek, ami gátolhatja a munkahelyteremtést.

A Bank of England áprilisi döntése, amely a csökkenő inflációra reagált, újabb kamatcsökkentést eredményezett, amely az előrejelzések szerint a következő időszakban is folytatódhat. Andrew Bailey, a Bank kormányzója hangsúlyozta, hogy a globális gazdaság kiszámíthatatlansága, például az Egyesült Államok által bevezetett vámok, további kihívásokat jelenthetnek. A legfrissebb hivatalos adatok szerint Nagy-Britanniában a rendszeres jövedelmek az inflációt meghaladó mértékben nőttek, a három hónapos időszakban 5,9%-os éves növekedést mutattak. Az Egyesült Államokban és az Európai Unióban is próbálják korlátozni az árak emelkedését, hiszen az inflációs ráták továbbra is aggasztóak.

A jövőbeni kilátások a gazdaság stabilizálódására vonatkozóan a közeljövőben változhatnak, és a gazdasági döntéshozók folyamatosan monitorozzák a helyzetet, hogy megtegyék a szükséges lépéseket a gazdaság élénkítése érdekében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c17rgd8e9gjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük