Gazdaság,  Hírek

Az infláció üteme az Egyesült Királyságban: Mennyire drágulnak a termékek?

Az Egyesült Királyságban az infláció 3,5%-kal emelkedett az áprilisi adatok szerint, mivel a háztartási energia- és vízdíjak növekedése jelentős hatással volt az árak alakulására. Ez az adat továbbra is meghaladja a Bank of England által kitűzött 2%-os célt, amelynek elérése érdekében a jegybank folyamatosan módosítja az irányadó kamatlábakat. A Bank várakozásai szerint az infláció az idén ismét emelkedni fog, miután az elmúlt hónapok során fokozatos csökkenést mutatott. Az irányadó kamatláb az előző nyár óta négyszer csökkent, jelenleg 4,25%-on áll.

Az infláció a termékek és szolgáltatások árának időbeli növekedését jelenti. Például, ha egy liter tej ára 1 font, de egy év múlva 1,05 font, akkor a tej éves inflációja 5%. Az Egyesült Királyság Statisztikai Hivatala (ONS) folyamatosan nyomon követi a több száz alapvető termék árának változását, beleértve az élelmiszereket és az üzemanyagokat is. Ez a virtuális „kosár” rendszeresen frissül, hogy tükrözze a vásárlási trendeket, így például 2025-ben új termékek, mint a virtuális valóság szemüvegek és a jóga szőnyegek kerültek be, míg helyi újsághirdetések kikerültek.

Az ONS a korábbi 12 hónap árváltozásait figyelembe véve számolja ki az inflációt. A legfrissebb inflációs adat, a Fogyasztói Árindex (CPI) áprilisban 3,5%-ra emelkedett, ami a márciusi 2,6%-os értékhez képest jelentős növekedést mutat. Ez a drámai emelkedés felülmúlta az elemzők várakozásait, és az ONS megállapította, hogy a háztartási költségek, mint például a gáz és az áramszámlák, jelentős növekedése volt a háttérben. A Bank of England más inflációs mutatókat, például a „maginflációt” is figyelembe vesz a kamatok módosítása során. A maginfláció nem tartalmazza az élelmiszer- és energiahazárakat, mivel ezek ármozgása gyakran volatilis, így jobb képet adhat a hosszú távú trendekről. A mag CPI áprilisban 3,8%-ra emelkedett, szemben a márciusi 3,4%-kal.

Az infláció 2022 októberében, amikor 11,1%-ra emelkedett, a legmagasabb szintet érte el 40 év óta. Az emelkedést elsősorban az olaj- és gázárak növekedése okozta, amely a Covid-járvány utáni keresletnövekedés következménye volt, és a helyzet tovább súlyosbodott, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát. Az infláció emelkedése következtében a Bank of England 5,25%-ra emelte az irányadó kamatlábat, ami 16 éves csúcsnak számít. A jegybank célja az volt, hogy a kölcsönképesség drágulásával csökkentse a keresletet, ezzel lassítva az árak növekedését. Ugyanakkor ez egy kényes egyensúlyozás, hiszen a költségek emelkedése hátrányosan érintheti a gazdaságot is, mivel a lakástulajdonosoknak magasabb jelzálogkamatokkal kell szembenézniük.

A Bank of England az infláció csökkenésére hivatkozva döntött a kamatok csökkentéséről 2024 augusztusában és novemberében, majd 2025 februárjában és májusában. Andrew Bailey, a Bank kormányzója elmondta, hogy a legutóbbi döntés a csökkenő inflációnak volt köszönhető, és jelezte, hogy további „fokozatos és óvatos” csökkentések várhatóak. Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámok azt mutatják, milyen kiszámíthatatlan lehet a globális gazdaság. A Bank előrejelzése szerint ezek a vámok lassíthatják az Egyesült Királyság gazdaságát, ami alacsonyabb inflációt eredményezhet, mint amit korábban vártak.

A legfrissebb hivatalos adatok szerint Nagy-Britanniában a havi jövedelem növekedése meghaladta az infláció ütemét január és március között. Az átlagos éves növekedés, bónuszok nélkül, ebben az időszakban 5,6%-ot mutatott. Ha figyelembe vesszük az inflációt, a bérek 2,6%-kal emelkedtek. A magánszektor jövedelme kissé gyorsabban nőtt, mint a közszolgáltatásokban dolgozóké.

Az Egyesült Államok és az EU országai is próbálják korlátozni az árak növekedését. Az eurózónában az infláció áprilisban 2,2%-ra csökkent, ami megegyezik a márciusi értékkel, és kissé alacsonyabb, mint a februári 2,3%. Az Európai Központi Bank 2024 júniusában csökkentette a fő kamatlábát 4%-ról 3,75%-ra, ami az első csökkenés volt öt év alatt. Azóta további öt alkalommal csökkentette a kamatokat, így a kulcskamat 2,5%-ra csökkent. Az Egyesült Államokban az infláció márciusban 2,4%-ra esett, ami a februári 2,8%-ról való csökkenést jelentett, de még mindig meghaladja a központi bank 2%-os célját. A Federal Reserve az utóbbi időszakban számos kamatcsökkentést hajtott végre, de a legutóbbi ülésén a bizonytalanság miatt nem változtatott a kamatokon.

A kölcsönzés és a költségvetési hiány továbbra is aggasztó jelenség, hiszen Nagy-Britanniában a különbség a kiadások és az adóbevételek között 20,2 milliárd font volt, ami 1 milliárd fonttal több, mint egy évvel korábban. A kormány elismerte, hogy hibázott, mivel az infláció gyorsabb ütemben nőtt, mint várták, és ez különösen a víz, energia és élelmiszer árak emelkedésének volt köszönhető. A kérdés most az, hogy az emberek hogyan tudják fenntartani megélhetésüket a növekvő költségek mellett, és hogy a kormány által bevezetett intézkedések elegendőek lesznek-e a problémák kezelésére.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c17rgd8e9gjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük