
Élet építőelemeit tartalmazza egy aszteroida, állítják a tudósok
A Bennu nevű aszteroida kőzetének szemcsés porában felfedezték az élet kémiai építőelemeit, derült ki egy nemrégiben végzett elemzésből. A NASA űrszondája által begyűjtött és a Földre hozott aszteroidából vett minták gazdag ásványi anyagokban és több ezer szerves vegyületben bővelkednek. Ezek közé tartoznak az aminosavak, amelyek a fehérjék felépítéséhez szükséges molekulák, valamint a nukleobázisok, amelyek a DNS alapvető összetevői. Ez nem jelenti azt, hogy valaha is élt volna élet a Bennun, de alátámasztja azt az elméletet, miszerint az aszteroidák szállították ezeket az élethez elengedhetetlen összetevőket a Földre, amikor több milliárd évvel ezelőtt becsapódtak bolygónkba. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az anyagok más világokhoz is eljuthattak a Naprendszerünkben.
Sara Russell professzor, a londoni Természettudományi Múzeum kozmikus ásványtani szakértője elmondta: „Amit megtudtunk, az elképesztő. Mesél az eredetünkről, és lehetővé teszi, hogy válaszoljunk a legnagyobb kérdésekre arról, hogy hol kezdődött az élet. Ki ne akarna tudni arról, hogyan indult el az élet?” A felfedezések két tanulmányban jelentek meg a Nature és a Nature Astronomy folyóiratokban. A Bennu megkaparintása a NASA egyik legmerészebb küldetése volt. Az Osiris Rex nevű űrszonda kinyújtotta robotkarját, hogy összegyűjtse a 500 méter széles aszteroida egy darabját, majd egy kapszulába csomagolva 2023-ban visszajuttatta a Földre. Körülbelül 120 gramm fekete port gyűjtöttek össze, amelyet tudósok világszerte megosztottak. Bár ez nem tűnik sok anyagnak, kincset érő információkat nyújtott.
Russell professzor bemutatta, hogy minden egyes szemcse újabb és újabb információt árul el a Bennuról. Az Egyesült Királyságba egy teáskanálnyi aszteroidát küldtek a kutatók számára. Az új kutatások során kiderült, hogy a kőzet tele van nitrogénben és szénben gazdag vegyületekkel. Ezek közé tartozik a 20 aminosav közül 14, amelyet az élet a Földön a fehérjék felépítéséhez használ, valamint a DNS-t felépítő négy gyűrűs molekula: adeninnel, guaninnal, citozinnal és timinnal. A tanulmány ásványok és sók széles választékát is felfedezte, ami arra utal, hogy víz valaha jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos a biokémiai reakciók számára, szintén felfedezésre került a mintában. Bár egyes vegyületeket már észleltek a Földre zuhant űrkőzetekben, másokat most először sikerült azonosítani.
„A gazdagsága egyszerűen hihetetlen. Tele van olyan ásványokkal, amelyeket még soha nem láttunk meteoritokban, és olyan kombinációkkal, amelyeket szintén még nem észleltünk. Nagyon izgalmas volt ezt tanulmányozni” – mondta Russell professzor. Az újabb kutatás hozzájárul a növekvő bizonyítékokhoz, miszerint az aszteroidák vizet és szerves anyagokat hoztak a Földre. Ashley King doktor, a Természettudományi Múzeumból elmondta: „A korai Naprendszer valóban zűrzavaros volt, és milliók repültek olyan aszteroidák, mint a Bennu.” A kutatók azt feltételezik, hogy ezek bombázták a fiatal Földet, beoltva bolygónkat a tengereket létrehozó összetevőkkel, amelyek lehetővé tették az élet kialakulását. De a Föld nem volt az egyetlen világ, amelyet űrkőzetek csapdába ejtettek. Az aszteroidák más bolygókkal is ütközhettek.
„Földünk egyedi, mivel eddig itt találtunk életet, de tudjuk, hogy az aszteroidák szállították ezeket az összetevőket, a szén és a víz, az egész Naprendszerben” – tette hozzá King doktor. „Az egyik legfontosabb kérdés, amit most próbálunk megérteni, az, hogy ha megvannak a megfelelő körülmények, miért van élet itt a Földön – és vajon találhatunk-e életet máshol a Naprendszerünkben?” A kutatók előtt évtizedek állnak a Bennuból hozott por tanulmányozására, és még sok felfedezés vár rájuk a kozmikus szomszédságunkban.

