
Ki az új XII. Leo pápa, Robert Prevost?
A Szent Péter-bazilika erkélyéről bejelentett név előtt már a tömeg „Viva il Papa!” felkiáltásokkal ünnepelte az új pápát. Robert Francis Prevost, aki 69 éves, a 267. pápai trónra lép, és Leo XIV néven lesz ismert. Ő az első amerikai pápa, de mivel sok évet töltött misszionáriusként Peruban, latin-amerikai bíborosként is számon tartják. Chicago-ban született 1955-ben, spanyol és francia-olasz származású szülők gyermekeként. Fiatal korában ministrált, majd 1982-ben szentelték pappá. Három évvel később Peruba költözött, de rendszeresen visszatért az Egyesült Államokba, ahol lelkészként és prioraként szolgált a szülővárosában. Peru állampolgára is, és szeretettel emlékeznek rá, mint olyan személyre, aki a marginalizált közösségekkel dolgozott és hidakat épített. Tíz évet töltött helyi plébánosként, emellett teológiai oktató volt a perui Trujillo-ban található szemináriumban.
Első szavaiban, mint pápa, Leo XIV szeretettel emlékezett meg elődjéről, Ferenc pápáról. „Még mindig halljuk a fülünkben Ferenc pápa gyenge, de mindig bátor hangját, aki megáldott minket” – mondta. „Együtt, kéz a kézben Istennel, haladjunk előre” – tette hozzá a lelkes tömegnek. A pápa a Szent Ágoston Rend szerepéről is beszélt. Ferenc 2014-ben Chiclayo püspökévé nevezte ki, és jól ismert a bíborosok közötti magas rangú szerepe miatt, amely a latin-amerikai püspökök kiválasztásával és felügyeletével foglalkozik. 2023 januárjában érsekké lépett elő, majd néhány hónapon belül Ferenc bíborossá nevezte ki.
Az elsődleges figyelem Leo XIV kijelentéseire fog összpontosítani, hogy folytatja-e elődje reformjait a katolikus egyházban. Prevostról úgy vélik, hogy osztja Ferenc nézeteit a migránsokkal, a szegénységgel és a környezettel kapcsolatban. Egykori szobatársa, John Lydon tiszteletes a BBC-nek Prevostot „nyitott”, „levegőben” és „nagyon aggódó a szegények miatt” személyiségként jellemezte. A személyes hátteréről Prevost az olasz Rai tévének nyilatkozva elmondta, hogy bevándorló családban nőtt fel. „Az Egyesült Államokban születtem, de a nagyszüleim mind bevándorlók voltak, franciák, spanyolok… Nagyon katolikus családban nevelkedtem, mindkét szülőm aktívan részt vett a plébániában” – mondta.
Bár Prevost az Egyesült Államokban született, a Vatikán második pápaként említi őt az amerikai kontinensről (mivel Ferenc Argentinából származik). Az utóbbi hónapokban úgy tűnik, hogy kihívást intézett JD Vance, az Egyesült Államok alelnöke nézeteivel szemben. A nevében működő közösségi média egy bejegyzésben bírálta a Trump-adminisztrációt, amiért deportáltak egy amerikai lakost El Salvadorba, és megosztotta Vance Fox News-os interjújával kapcsolatos kritikát is. „JD Vance téved: Jézus nem kér tőlünk rangsorolást a mások iránti szeretetünkben” – olvasható a bejegyzésben, ami a National Catholic Reporter weboldalán megjelent kommentár címét ismételte.
Peruban töltött ideje alatt Prevost sem tudta elkerülni a katolikus egyházat sújtó szexuális visszaélésekkel kapcsolatos botrányokat, noha püspöksége hevesen tagadta, hogy bármilyen eltussolásban részt vett volna. A Leo név választásával Prevost a dinamikus társadalmi kérdések iránti elkötelezettségét jelezte, ahogy azt szakértők is megállapították. Az első Leo néven ismert pápa, akinek pápasága 461-ben ért véget, találkozott Attila hun királlyal, és meggyőzte őt, hogy ne támadja meg Rómát. Az utolsó Leo pápa 1878 és 1903 között vezette az egyházat, és jelentős írást tett közzé a munkásjogokról.
Sean Patrick O’Malley, Boston korábbi érseke blogjában megjegyezte, hogy az új pápa „olyan nevet választott, amely széles körben összefonódik Leo XIII szociális igazságossági örökségével”, aki egy olyan időszakban volt pápa, amikor a világ jelentős változásokon ment keresztül, mint például az ipari forradalom, a marxizmus kezdete és a széleskörű bevándorlás.
Leo XIV LGBT-vel kapcsolatos nézetei nem világosak, de egyes csoportok, köztük a konzervatív Bíborosi Kollégium úgy vélik, hogy talán kevésbé támogató, mint Ferenc. Leo XIV támogatását fejezte ki Ferenc azon döntéséhez, hogy engedélyezze a házasságon kívüli párok áldását, de hozzátette, hogy a püspököknek a helyi kontextusok és kultúrák szerint kell értelmezniük az irányelveket. Tavaly a klímaváltozásról beszélve Prevost úgy fogalmazott, hogy itt az idő, hogy „szavakról tettekre” lépjünk, és felszólította az emberiséget, hogy építsen „kölcsönös viszonyt” a környezettel. A Vatikánban konkrét intézkedéseket is említett, beleértve a napelemek telepítését és elektromos járművek használatát.
Leo XIV támogatta Ferenc azon döntését is, hogy a nők első ízben csatlakozhassanak a Püspöki Dicasteriumhoz. „Több alkalommal is láttuk, hogy az ő nézőpontjuk gazdagítja a folyamatot” – mondta a Vatikáni Híreknek 2023-ban. 2024-ben a Katolikus Hírszolgálatnak azt nyilatkozta, hogy a nők jelenléte „jelentősen hozzájárul a folyamatok megfontolásához, amikor a legjobb jelöltek kereséséről van szó, akik az egyházat püspöki szolgálatban képviselik”. Anna Rowlands úgy véli, hogy a pápa „kissé túlterhelt”, de nyugalma is „intenzívebbé vált”. A salfordi katolikus püspök üdvözli az Egyesült Államok első pápájának megválasztását. Az Egyesült Államokban született Robert Prevost tehát az első észak-amerikai pápa. A bíborosok a Sixtus-kápolnában csatlakoztak az újonnan megválasztott pápához, ahol egy imával indult a szertartás. A hosszú hagyomány szerint az újonnan megválasztott pápáknak meg kell változtatniuk a nevüket.

