
Nincs béke: Ukrajna katonái és civilei a orosz tűzszünetről
A tűzszünet órákkal azután, hogy Oroszország bejelentette, hogy háromnapos szünetet kér a harcokban, a Donyeck régióba indultunk, hogy felmérjük, milyen hatással van ez a helyzet a helyiekre és a katonákra. Az ukrán hadsereg kíséretében érkeztünk egy tüzérségi állásra, amely Pokrovsk városától dél-nyugatra helyezkedik el, egy olyan területen, ahol a harcok különösen hevesek. Az esős, felhős időjárás miatt a sárban haladó útvonalunkon valamivel biztonságosabbnak tűnt a közlekedés, hiszen a drónok támadásai ellen védelmet nyújtott a széles nyílt mező. Vlagyimir Putyin orosz elnök javaslata szerint a tűzszünet május 8-án, helyi idő szerint éjfélkor kezdődött volna, hogy egybeessen a második világháború európai befejezésének évfordulójával, amely Oroszországban a győzelem napjaként ünnepelt állami ünnep.
Azonban, ahogy a tüzérségi állásból hallottuk, a környéken folyamatos robbanások zaját hallottuk, ami azt jelezte, hogy a frontvonalon nem történt meg a tűzszünet. Serhii, a Nemzeti Gárda 3. Operatív Brigádjának katonája, akit megkérdeztem az éjszakai orosz támadásokról, elmondta, hogy a harcok nem álltak meg. „Igen, míg mi aludtunk, ők támadtak. Itt bombázások és drónok voltak. Oroszországot nem lehet megbízni. Este tűzszünetet hirdetnek, reggel pedig támadnak. Nincs tűzszünet. Mindig készülünk minden eshetőségre” – mondta.
Néhány perccel később a katonák kaptak egy célpont koordinátáit a rádión, és néhányan mély sárban lévő árkokon keresztül futottak egy tisztásra, ahol egy howitzer rejtőzött a fák és levelek alatt. Kihúzták a rejtekhelyről, megfelelő irányba állították, majd tüzet nyitottak. A lövés hangja döbbenetes volt, a visszarúgás pedig porfelhőt kavarva szórta szét a leveleket a földön.
Zelenszkij, Ukrajna elnöke elutasította Oroszország egymás után bejelentett tűzszünetét. Ehelyett egy hosszabb, 30 napos tűzszünetet javasolt, amelyet az Egyesült Államok is támogat. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, a saját közösségi médiaplatformján, a Truth Socialon újra megerősítette ezt a javaslatot, és figyelmeztette Oroszországot, hogy Washington és partnerei további szankciókat fognak bevezetni, ha a tűzszünetet nem tartják be.
A háború továbbra is elhúzódik, mindkét fél próbálja kimeríteni a másikat. Max, egy 26 éves katona, akit arról kérdeztem, hogy mit gondol a globális diplomáciai erőfeszítésekről a tűzszünet érdekében, azt felelte: „Itt nem gondolsz ilyesmire. ‘Túlságosan belemerülsz’ a helyzetbe. Nem engedheted, hogy az érzelmek vezéreljenek. Vársz egy parancsra, és cselekszel. Ha nincs parancs, akkor próbálod eltölteni az időd. De az ilyen gondolatokat nem engedheted be a fejedbe.”
Az ágyúállásból észak felé haladva Dobropillya városába érkeztünk, amely körülbelül 19 kilométerre található az orosz állásoktól. A városban még mindig több ezer ember él, köztük sokan, akik kénytelenek voltak ide költözni, mert az otthoni városaik túl veszélyessé váltak. Találkoztunk Svitlanával, aki Pokrovskból származik, de most Dobropillyában él. Megkérdeztem tőle, hogy szerinte Oroszország tűzszünete hozott-e bármilyen változást a helyzetben. „Itt hallani a hangokat” – válaszolta, utalva a város szélén hallható folyamatos robbanásokra, amelyek mint egy mennydörgés zaja hallatszott. „Ez Oroszország tűzszünete. Ezért mondom, hogy soha nem szabad megbízni bennük.”
A város fő piacán találkoztunk Oleksandrral, aki 65 éves. „Tegnap este csendesebb volt. Korábban rendszeresen hallottuk a Shahed drónok zúgását” – mondta. „De most újra riadókra figyelünk, és nem vagyok biztos benne, hogy látok bármilyen tűzszünetet.” Miközben beszélt, az arca eltorzult, és könnyek között mondta: „Félek. Itt van a feleségem és a fiam. Nagyon félek a családomért. Félek, hogy el kell hagynunk az otthonunkat.” Az emberek félelmei és aggodalmai világosan megmutatják, hogy a háború nemcsak a harcmezőkön, hanem a civil lakosság mindennapi életében is mély nyomokat hagy.

