
Rosenberg tudósítása Oroszország Vörös teréről a Győzelem napján
Oroszország idén is megrendezte szokásos Győzelem Napját, amely a Szovjetunió náci Németország feletti győzelmét ünnepli. Az esemény különleges jelentőséggel bír, hiszen az idei évben a 80. évfordulót ünnepelhették, amire a világ 27 vezetője is elérkezett, köztük Kína elnöke, Hszi Csin-ping is, aki Vladimir Putinnal együtt vett részt a megemlékezéseken. A rendezvény körüli biztonsági intézkedéseket szigorították, mivel az utóbbi napokban a fővárost, Moszkvát ukrán támadások érték, amelyek nyomán az orosz hatóságok fokozott készültségben vártak.
Az orosz kormány a felvonulásra időzítve bejelentette egy háromnapos tűzszünetet, amelyet Ukrajna visszautasított, mondván, hogy az csupán egy álcázott fogás. Ukrajna állítása szerint Oroszország több ezer támadást indított a tűzszünet bevezetése óta, ám Oroszország ezt tagadja, és viszont a kijevi kormányt vádolja a tűzszünet megsértésével. A BBC tudósítója, Steve Rosenberg tapasztalatait osztotta meg a moszkvai Vörös térről, ahol a felvonulás zajlott.
Eközben a vatikáni események is jelentős figyelmet kaptak. A katolikus egyház új pápa választása zajlott, amely során Robert Prevostot választották meg, aki az első amerikai pápa lett. A két napig tartó konklávé után a szertartás a Sixtus-kápolnában kezdődött, ahol a bíborosok imádsággal köszöntötték az új vezetőt. Az új pápa, akit Leo XIV néven ismerünk, a Vatikán erkélyéről beszédet mondott, amelyben tiszteletét fejezte ki elődje iránt, és az egységre szólította fel a híveket.
A pápa megválasztása mellett a vatikáni kéményből füst jelezte, hogy az első szavazás nem hozott eredményt, mivel fekete füst szállt fel, ami azt jelentette, hogy a bíborosoknak újabb szavazásra van szükség. Emlékeztetőül, a 1958-as konklávé füstjelzései is különös figyelmet kaptak, hiszen sokak számára zűrzavart okozott a pápa megválasztásának folyamatában.
Eközben Európa más részein is események sora zajlott. Párizsban, miután egy hét szép időjárás után, hirtelen jégeső és mennydörgés sújtotta a várost. A német politikai életben is változások történtek, amikor Friedrich Merz nem tudta megszerezni a szükséges szavazatokat ahhoz, hogy kancellárrá váljon, ami a következő külügyminiszter kiléte körüli találgatásokra adott okot.
Spanyolország fővárosában, Madridban, a lakosok tapsviharral üdvözölték, amikor a városban bekövetkezett hatalmas áramszünet után újra felgyulladtak a lámpák. Az áramszünetek nemcsak Spanyolországot, hanem Portugáliát is sújtották, ahol a metróállomások sötétségbe borultak, ami nagyfokú zűrzavart okozott. A BBC vallási rovatának főszerkesztője, Aleem Maqbool, elmagyarázta, miért olyan nehéz megjósolni, ki lesz a következő pápa.
A legutolsó pápa temetése is zajlott Róma szívében, ahol több százezer gyászoló gyűlt össze, hogy lerója tiszteletét. A pápa egyszerű koporsóban nyugvó maradványait a Santa Maria Maggiore templomban helyezték végső nyugalomra, miután 88 éves korában elhunyt. Az események összefonódása és a különféle politikai, vallási események mind hozzájárultak ahhoz, hogy a világ figyelme a közelmúltban zajló történésekre irányuljon.

