Egészség,  Magazin

Vad csimpánzok elsősegélynyújtási praktikái az erdőben

A Ugandában található Budongo-erdőben végzett kutatások során a tudósok megfigyelték, hogy a csimpánzok különböző gyógyító növényeket használnak nyílt sebek és más sérülések kezelésére. Az Oxfordi Egyetem kutatói helyi szakemberekkel együtt dolgoztak, és videófelvételeket készítettek arról, ahogyan ezek az állatok önmagukon, illetve néha egymáson alkalmazzák a növényeket elsősegélyként. A kutatás folytatja azt a tavalyi felfedezést, amely során megállapították, hogy a csimpánzok bizonyos növényeket keresnek és fogyasztanak, hogy saját magukat gyógyítsák. A tudósok évtizedekre visszanyúló megfigyeléseket is összegyűjtöttek, hogy létrehozzanak egy katalógust a csimpánzok „erdőbeli elsősegély” módszereiről.

Elodie Freymann, a kutatás vezetője elmondta, hogy a csimpánzok széleskörű viselkedési repertoárral rendelkeznek, amelyet betegség vagy sérülés esetén alkalmaznak a vadonban – az önkezelés és a higiénia fenntartása érdekében. „Egyesek közé tartozik a helyben megtalálható növények használata” – tette hozzá. „A csimpánzok ezeket a növényeket a sebeikre kenik, vagy megrágják őket, majd a pépes anyagot felviszik a nyílt sérülésre.” A kutatók egy nagyon fiatal nőstény csimpánz felvételét tanulmányozták, amely éppen növényi anyagot rágott és alkalmazta azt az anyja testén lévő sérülésre. Továbbá olyan feljegyzéseket is találtak, amelyekben csimpánzok más állatok sebeit kezelték, akikkel nem voltak rokoni kapcsolatban. Dr. Freymann szerint ez különösen izgalmas, mert hozzájárul ahhoz a bizonyítékhoz, hogy a vadon élő csimpánzok képesek az empátiára.

A kutatócsoport által tanulmányozott megfigyelések egy része a helyi erdőállomás naplójából származik, amely a fővárostól, Kampalától északnyugatra található. Ez a feljegyzés az 1990-es évekre nyúlik vissza; helyi munkatársak, kutatók és látogatók írták le az érdekes viselkedéseket, amelyeket megfigyeltek. A naplóban található történetek között szerepel a levelek használata a sebek kezelésére, valamint a csimpánzok segítése abban, hogy eltávolítsák a csapdákat a végtagjaikról. Meglepően emberi jellegű higiéniai szokásokról is érkeztek jelentések: az egyik bejegyzés például arról számolt be, hogy egy csimpánz leveleket használt a végbél tisztítására.

A kutatócsoport korábban már azonosította azokat a növényeket, amelyeket a csimpánzok keresnek és fogyasztanak, amikor megsérülnek. A tudósok mintákat vettek ezekből a növényekből, és tesztelték őket, felfedezve, hogy a legtöbbjük antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. Nem csupán a csimpánzok, hanem más nem emberi majmok is rendelkeznek a növényi alapú gyógymódokkal kapcsolatos ismeretekkel. Egy közelmúltbeli kutatás során megfigyelték, hogy egy vadon élő orangután rágott levélanyaggal gyógyította meg egy arcfelületét érintő sérülést. A tudósok úgy vélik, hogy a vadon élő majmok ilyen viselkedésének tanulmányozása, valamint a csimpánzok által használt növények mélyebb megértése segíthet új gyógyszerek felfedezésében.

Dr. Freymann a BBC News-nak nyilatkozva megjegyezte: „Minél többet tanulunk a csimpánzok viselkedéséről és intelligenciájáról, annál inkább arra jutok, hogy mennyire keveset tudunk mi, emberek a természetes világról.” Hozzátette: „Ha én itt lennék ebben az erdőben, élelem és gyógyszerek nélkül, kétlem, hogy sokáig életben maradnék, különösen, ha megsérülnék vagy megbetegednék.” A csimpánzok viszont virágzanak itt, mert tudják, hogyan férjenek hozzá ennek a helynek a titkaihoz, és hogyan találják meg mindazt, amire szükségük van a túléléshez a környezetükből.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cqj7ln85vxwo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük