
Bill Gates 2045-re a vagyonának nagy részét jótékony célra ajánlja fel
Bill Gates, a Microsoft alapítója, bejelentette, hogy a következő húsz évben vagyonának 99%-át szeretné jótékony célokra adományozni. Gates a blogján közzétett bejegyzésében részletezte, hogy a Gates Alapítvány keretein belül kívánja felgyorsítani adományozási tevékenységét, és tervei szerint 2045-re befejezi az alapítvány működését. A 69 éves üzletember hangsúlyozta, hogy szeretné, ha halála után nem az „ő gazdagon halt meg” kijelentés maradna meg róla, hanem valami más, pozitív örökség.
Gates elmondta, hogy az alapítványa eddig már 100 milliárd dollárt (kb. 75 milliárd font) fordított egészségügyi és fejlesztési projektekre, és várakozásai szerint további 200 milliárd dollárt fog elköltni a következő két évtizedben, a piaci helyzet és az infláció függvényében. Az adományozás felgyorsításának hátterében Andrew Carnegie, az iparmágnás 1889-es esszéje, a „Jólét evangéliuma” áll, amely arra figyelmeztet, hogy a gazdag embereknek kötelességük visszaadni a társadalomnak. Gates idézte Carnegie szavait, aki azt írta: „Az ember, aki így gazdagon hal meg, megszégyenülten távozik.”
Gates legújabb ígérete a jótékony adományozás felgyorsítását jelenti. Korábban ő és volt felesége, Melinda úgy tervezték, hogy a Gates Alapítvány még évtizedekig működni fog a haláluk után is. Amikor a BBC Newshour műsorában kérdezték a változás okairól, Gates kifejtette, hogy húsz év múlva más gazdag emberek is lesznek, akik jobban tudják kezelni a jövő kihívásait. „Ez igazán a sürgősségről szól” – mondta. „Sokkal többet költhetünk, ha nem próbálunk örökkévalóak lenni, és tudom, hogy a kiadások összhangban lesznek az értékeimmel.”
Bár Gates vagyonának 99%-a adományozása is milliárdossá teheti, a Bloomberg szerint ő a világ ötödik leggazdagabb embere. A blogbejegyzésében megosztotta a vagyonának idővonalát, amely szerint jelenlegi nettó vagyona 108 milliárd dollár, és egy nagy, kézzel rajzolt nyíl mutat a közel nullához 2045-re. Gates emellett elmondta, hogy az alapítvány a tőkéjéből fogja finanszírozni a 200 milliárd dolláros adományozást.
Gates 1975-ben Paul Allennel közösen alapította a Microsoftot, amely domináló szereplővé vált a számítástechnikai szoftverek és más technológiai iparágak terén. Az utóbbi évtizedekben Gates fokozatosan visszavonult a cégtől, 2000-ben lemondott vezérigazgatói posztjáról, majd 2014-ben a társelnöki posztról is. Hozzátette, hogy a pénz adományozására az üzletember Warren Buffett és más filantrópok inspirálták őt, bár kritikusai azt állítják, hogy Gates az alapítvány jótékony státuszát arra használja, hogy elkerülje az adókat, és hogy túlzott befolyása van a globális egészségügyi rendszerre.
A blogbejegyzésében Gates három fő célt határozott meg az alapítvány számára: a megelőzhető betegségek, amelyek anyák és gyermekek halálát okozzák, megszüntetése; a fertőző betegségek, például a malária és a kanyaró eltüntetése; valamint a szegénység felszámolása több százmillió ember számára. Kifejezte aggodalmát az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország külföldi segélyezési költségvetéseinek csökkentése miatt. „Nem világos, hogy a világ leggazdagabb országai továbbra is ki fognak állni a legszegényebb emberek mellett” – írta. „De egy dolog biztos: a Gates Alapítvány minden munkájában támogatni fogja azokat az erőfeszítéseket, amelyek segítik az embereket és az országokat a szegénységből való kilábalásban.”
A Newshour műsorában Gates élesebben fogalmazott, amikor Elon Musk techmilliárdosra tett megjegyzéseiről kérdezték, aki a kormányzati hatékonyság minisztériuma által végrehajtott amerikai segélycsökkentéseket bírálta. „Ezek a megszorítások nemcsak gyermekeket ölnek meg, hanem milliók életére is hatással lesznek” – mondta Gates. „Nem vártuk volna, hogy a világ leggazdagabb embere ezt teszi.” Gates említette egy gázai kórháznak szánt támogatás lemondását is, amelyet Donald Trump tévesen állított, hogy „kondomokat finanszíroz Hamasznak”. Musk később elismerte, hogy tévedett, de a költségcsökkentések folytatódtak.
Gates kifejezte csalódottságát, hogy Musk hirtelen lemondta a támogatásokat, és ezt igazságtalanul jellemezte, beleértve azt is, hogy a pénz Gázában került kiadásra, holott valójában az anyák HIV-vel történő megfertőzésének megelőzésére kellett volna fordítani. „Ez komoly dolog” – hangsúlyozta Gates. A BBC megkereste Muskot a témában, de válasz még nem érkezett. Gates Alapítvány a BBC Media Action támogatója, amely a BBC jótékonysági ága, és különbözik a hírszolgáltatásoktól. Gates örömét fejezte ki, hogy adományozhatja a vagyonát, és hangsúlyozta, hogy ez nem fogja megfosztani gyermekeit a jóléttől.

