Hírek,  Magazin

Hongkongi pro-Peking informátor: Miért jelentettem fel több tucat embert

Hongkongban az utóbbi időszakban rendkívül feszültté vált a politikai helyzet, amelynek következtében számos polgárt jelentettek fel különböző okokból, ami a nemzeti biztonsági törvény, azaz az NSL megsértésére hivatkozik. Az események hátterében álló férfi, Innes Tang, egy korábbi bankár, aki magát patriotának vallja, úgy véli, hogy az általa látott tevékenységek és megnyilvánulások veszélyeztetik a város biztonságát. Tang a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a társadalom minden szegletében figyelnek, hogy felfedezzenek bármit, ami gyanús lehet, és ha ilyet találnak, azt azonnal jelentik a hatóságoknak.

Hongkong 28 évvel ezelőtt tért vissza Kínához, és az ezt követő időszakra vonatkozó nemzetközi megállapodások 50 évre garantálták a város jogait és szabadságait. Azonban a 2019-es tömeges demokratikus tüntetések után a Peking által bevezetett nemzeti biztonsági törvény sok kritikát kapott, mivel úgy vélik, hogy ezzel a szólás- és sajtószabadságot is veszélyeztették. A törvény kriminalizálja azokat a tevékenységeket, amelyek a „szakadás”, a kormány hatalmának vagy tekintélyének aláásását, valamint a külföldi erőkkel való együttműködést célozzák.

Tang és önkéntesei a közösségi médiából gyűjtöttek információkat, és több mint 100 egyént és szervezetet jelentettek fel az illetékes hatóságoknak. A férfi azt állítja, hogy a jelentéseknek van hatása, hiszen sok esetben nyomozás indult, sőt egyesek börtönbüntetést is kaptak. Az ő tevékenysége nem egyedülálló, hiszen a hongkongi hatóságok is saját nemzeti biztonsági forródrótot állítottak fel, amelyre 890 ezer bejelentést kaptak 2020 novembere és 2021 februárja között.

Azok, akiket jelentettek, gyakran elviselhetetlen nyomás alatt élnek. Az NSL életbe lépése óta több mint 300 embert tartóztattak le nemzeti biztonsági bűncselekmények miatt, és becslések szerint legalább 300 ezer hongkongi hagyta el végleg a várost az utóbbi években. Pong Yat-ming, egy független könyvesbolt tulajdonosa, aki nyilvános beszélgetéseket is szervez, elmondta, hogy gyakran ellenőrzéseket kap a kormány különböző részlegeitől, amelyek „anonim panaszokra” hivatkoznak. Az egyik 15 napos időszakban tíz alkalommal is látogatták.

Kenneth Chan, aki politikai tudós és egyetemi oktató, a demokratikus mozgalomban való részvételét a 1990-es évekre vezeti vissza. Elmondása szerint az utóbbi időben „kissé radioaktívvá” vált, mivel nyílt véleménye miatt egyre inkább távolságot tartanak tőle barátai és diákjai. Chan szerint a patrióta érzés nem feltétlenül negatív, de hangsúlyozza, hogy fontos, hogy a polgárok fenntartsák a kritikai távolságot, ami jelenleg Hongkongban hiányzik.

A hongkongi kormány reagálásában hangsúlyozta, hogy nagy jelentőséget tulajdonít az akadémiai szabadság védelmének, ugyanakkor megjegyezte, hogy az intézményeknek felelősségük van abban, hogy működésüket a törvényeknek megfelelően, a közösség érdekeinek figyelembevételével végezzék. Tang arra is rámutatott, hogy őt a város iránti szeretet motiválja a jelentésekben, és hogy fiatal korában a brit gyarmati időszak alatt alakultak ki a Kínáról alkotott nézetei. Az ő generációja sokáig a kínai egységre vágyott, de Tang hangsúlyozta, hogy sokan inkább a megélhetésüket tartották fontosabbnak a jogoknál.

A politikai reformok, amelyek 2021-ben léptek életbe, csak olyan „patrióták” számára biztosítanak fontos pozíciókat, akik „hűséget esküdtek a Kínai Kommunista Pártnak”. Ennek következtében a hongkongi parlament nehezen működik, mivel a közvélemény szerint sok patrióta nem képviseli a nép érdekeit. Tang is kifejezte, hogy nem szeretné, ha minden politikai döntés 90%-os szavazati arányt kapna, mert ez a rendszert is veszélyeztetheti.

A jövője mindezek fényében bizonytalan, hiszen Tang már külföldi lehetőségek után néz, míg Chan úgy érzi, hogy barátai és diákjai közül sokan elhagyták az országot vagy börtönbe kerültek. A hongkongi kormány nyilatkozata szerint a nemzeti biztonság prioritás, és csupán egy nagyon kis kisebbséget céloz meg, amely fenyegetést jelent. Az események alakulása továbbra is figyelemre méltó, hiszen Hongkong jövője és a demokratikus értékek védelme mindannyiunk számára fontos kérdések maradnak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c87p97w72exo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük