
Hormonnal kezelt marhahús nem kerülhet az Egyesült Királyságba az amerikai megállapodás után
A brit kormány határozottan kijelentette, hogy az amerikai hormonkezelt hús nem fog megjelenni az Egyesült Királyság piacán, annak ellenére, hogy a héten megkötött vámmegállapodás növeli a marhahús kereskedelmét mindkét irányban. A megállapodás ellenére sok brit gazda és fogyasztó aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy ez a megállapodás megnyithatja az utat a hormonokkal nevelt marhahús előtt. A kormány azonban hangsúlyozta, hogy a tanúsítási eljárások és a határellenőrzések biztosítani fogják, hogy a hormonokkal nevelt hús nem kerülhessen az Egyesült Királyságba. Az Országos Gazdák Szövetsége azt kérte a kormánytól, hogy adjon részletesebb tájékoztatást arról, hogyan fognak működni az ellenőrzések a biztonsági előírások betartásának garantálása érdekében.
Darren Jones, a Kincstár főtitkára, kijelentette, hogy az élelmiszerbiztonsági előírások nem változtak, és nem is fognak változni a megállapodás következtében. Hozzátette, hogy a határellenőrzésekért felelős ügynökségek képesek lesznek tesztelni a húst a hormonok nyomainak észlelésére, és következményekkel jár, ha valaki megszegi a törvényt. Ian McCubbine, egy surrey-i marhahús termelő, aggodalmát fejezte ki az amerikai marhahús beáramlásával kapcsolatban, megkérdőjelezve, hogy pontosan mit használnak az amerikai gazdák a húsuk előállításához. „Hogyan tudhatjuk, hogy mit tesznek a húsba?” – tette fel a kérdést a BBC Today című műsorában. „Ötven éven át építettük a környezetvédelmi és állatjóléti szempontokat figyelembe vevő ipart. Az aggodalom az, hogy az amerikai hús alacsonyabb minőségű lehet.”
Az Egyesült Királyság 1989 óta nem engedélyezi a hormonkezelt marhahús importját, amikor az EU-ban betiltották ezt a gyakorlatot, mivel veszélyesnek nyilvánították. Az amerikai gazdák azonban sok esetben a növekedési hormonok alkalmazását alapvető részének tekintik a marhahús előállításának. A növekedési hormonok hozzáadása segít a tehenek izomtömegének növelésében, így olcsóbbá téve a húst. Az Egyesült Államok és más olyan országok, mint például Ausztrália, amelyek ezt a módszert alkalmazzák, azt állítják, hogy a hormonkezelt marhahús nem jelentett egészségügyi kockázatot. Mindazonáltal sok fogyasztó tartózkodik tőle, és többen megjegyezték az interneten, hogy a jövőben inkább a brit húsokat keresik.
A vámmegállapodás keretében az Egyesült Királyság évente legfeljebb 13 ezer tonna marhahús behozatalát engedélyezi az Egyesült Államokból vámmentesen. Ez körülbelül egy közepes méretű steaknek felel meg felnőttenként évente. Jelenleg az Egyesült Államok körülbelül 1 ezer tonnát exportál az Egyesült Királyságba 20%-os vámmal, ahogyan azt az Egyesült Királyság Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztériuma (Defra) közölte. Cserébe az Egyesült Királyság is több marhahúst exportálhat az Egyesült Államokba, szintén legfeljebb 13 ezer tonna mennyiségben, alacsonyabb vámmal, mint jelenleg.
A megállapodás részeként csökkentették a brit gyártású autók várait, amelyeket az amerikai piacra szántak, valamint az Egyesült Államok etanol exportját az Egyesült Királyságba. Liz Webster, a Save British Farming nevű csoport alapítója, McCubbine aggodalmát osztotta meg egy X-en közzétett bejegyzésében. „A luxusautókra vonatkozó vámcsökkentésekért cserébe megnyitottuk az ajtókat az amerikai hús és etanol előtt. De mivel a határellenőrzéseink alig működnek, senki sem tudja, hogyan fogjuk érvényesíteni a szabványokat” – írta. Néhány felhasználó azt javasolta, hogy a vásárlók figyeljenek a Red Tractor címkére, amely azt jelzi, hogy a hús az Egyesült Királyságban készült. „A helyi hentesemtől fogok vásárolni, aki ismeri a helyi gazdákat és tudja, honnan származik a hús” – mondta az egyik felhasználó.
A Defra közölte, hogy az amerikai termelőknek nyomonkövetési és tanúsítási eljárásokat kell bevezetniük, hogy bizonyítani tudják, hogy megfelelnek az Egyesült Királyság élelmiszerbiztonsági előírásainak, ha exportálni kívánnak. A hormonokat általában a hús előállításának későbbi szakaszaiban alkalmazzák, így a nyomok az ellenőrzések során észlelhetők. A kormány diplomáciai sikereként értékelte a megállapodás megkötését, amely előnyöket nyújt az autógyártóknak is. A hírek között említést nyert, hogy az új kereskedelmi megállapodás miatt az indiai munkások olcsóbbá válnak az alkalmazók számára, ami ellenzéki pártok kritikáját váltotta ki. A megállapodás javítja a brit whisky és autók hozzáférését az indiai piacra, valamint csökkenti az indiai ruházati és lábbeli exportokra vonatkozó adókat. A kereskedelmi megállapodás adókedvezményt biztosít az indiai szakemberek számára, amit a kritikusok az Egyesült Királyság üzleteivel szembeni aláásásként értékelnek.

