Gazdaság,  Hírek

Megszűnik az egycentes érme az Egyesült Államokban

A jövő évben megszűnik az egypenniggyűjtés az Egyesült Államokban, a Pénzügyminisztérium hivatalosan is megerősítette ezt a hírt. Ez a döntés a pénzérmék, közismert nevükön a centek fokozatos kivonását jelenti, amelyek több mint két évszázada forgalomban vannak. A döntés hátterében Donald Trump volt elnök áll, aki februárban utasította Scott Bessent, a Pénzügyminisztérium titkárát, hogy állítsák le a centek verését, mivel véleménye szerint ezek „pazarló” kiadások.

Az Egyesült Államokban már régóta folyik a centek költséghatékonyságáról és hasznosságáról szóló vita. A téma különösen aktuálissá vált, amikor Elon Musk, a Tesla és a SpaceX vezérigazgatója, a kormányzati hatékonyságot népszerűsítő „Doge” nevű projekt keretein belül felhívta a figyelmet a centek verésének költségeire egy közösségi média posztban. A cent az Egyesült Államok Pénzverdéje által készített egyik első érme volt, amely 1793-ban került forgalomba. Az utóbbi tíz évben azonban a centek előállításának költsége 1,3 centről 3,69 centre emelkedett, ami a Pénzügyminisztérium szerint aggasztó növekedés.

A Pénzverde becslése szerint a termelés leállítása évente azonnali 56 millió dolláros megtakarítást eredményez, amely a csökkentett anyagköltségekből adódik. A centek előállítását bírálók azt állítják, hogy ezek gyártása pénz és erőforrások pazarlása, míg azok, akik meg szeretnék őrizni a centeket, arra hivatkoznak, hogy ezek segítenek alacsonyan tartani az árakat, valamint hozzájárulnak a jótékonysági gyűjtésekhez.

A centek fokozatos kivonása azt jelenti, hogy a vállalkozásoknak az árakat fel kell kerekíteniük vagy le kell kerekíteniük, ami a Wall Street Journal (WSJ) jelentése szerint új helyzetet teremt a vásárlások során. A Pénzügyminisztérium szóvivője megerősítette a WSJ híreit, miszerint a minisztérium idén hónapban tette meg az utolsó centelőállítást, és a Pénzverde addig folytatja a centek gyártását, amíg a centérmék készlete tart.

Más országok is már leállították hasonló érmeik forgalmazását. Kanada például 2012-ben döntött az egypennyes érme eltörléséről, hivatkozva annak gyártási költségeire és a vásárlóerejének csökkenésére a folyamatosan emelkedő árak miatt. Az Egyesült Királyság is hasonló utat járt be: 2024-ben nem vertek új pénzérméket, mivel a hatóságok úgy döntöttek, hogy elegendő érme van már forgalomban. A brit Pénzügyminisztérium ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az 1 pennys vagy 2 pennys érméket nem törlik el, de mivel egyre többen élnek készpénzmentes életet, voltak olyan évek, amikor nem készítettek új 2 pennys érmét.

A készpénzhasználat csökkenése és a digitális tranzakciók térnyerése új kihívásokat jelent a hagyományos érmehasználat számára, a vásárlók számára pedig egy új, kerekített árképzést hoz. Azok, akik a centek megszüntetését támogatják, hangsúlyozzák, hogy ez a lépés elengedhetetlenné vált az árak stabilizálása és a gazdaság modernizálása érdekében. A gazdasági elemzők viszont megkérdőjelezik, hogy a megtakarítások végül olyan magasak lesznek-e, mint ahogy azt a Pénzügyminisztérium előrejelzi.

A közeljövőben a háztartások energiaszámlái is csökkenni fognak, ami a legelső csökkenésnek számít egy év óta. A gázhálózat és az elektromos áram ára is csökkenni fog a brit szabályozóhatóság, az Ofgem által bevezetett új árplafon alatt. Az egész helyzet azt mutatja, hogy a pénzügyi hatékonyság és a gazdasági stabilitás érdekében a hagyományos érmehasználatnak is alkalmazkodnia kell a mai modern világ kihívásaihoz.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx2j07858lno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük