
Starmer reakciója Trump vámjaira: lassítás és gyorsítás egyszerre
A brit kormány vezetői, köztük Sir Keir Starmer miniszterelnök, Rachel Reeves pénzügyminiszter és Jonathan Reynolds üzleti miniszter, figyelemmel kísérték Donald Trump amerikai elnök legújabb tarifákkal kapcsolatos bejelentését, amely szerdán történt. A miniszterek, akik a brit gazdaság irányításáért felelnek, aggasztóan figyelik a világkereskedelem alakulását, különösen az Egyesült Államok és Kína közötti feszültségek miatt. A miniszterelnök a vidéki rezidenciáján, Chequersben dolgozott, miközben a kabinet többi tagja próbálta értékelni a kialakult helyzetet.
Trump bejelentette, hogy 10%-os vámot vezet be minden országra, beleértve az Egyesült Királyságot is, sőt, egyes országok esetében, például Kínánál, még magasabb tarifákat is alkalmaz. Kína viszont azonnali válaszlépéseket helyezett kilátásba, újabb vámok bevezetésével. A brit kormány számára ez komoly kihívásokat jelent, és a kabinet tagjai sürgősen keresik a lehetőségeket a kár minimalizálására, valamint arra, hogy kihasználják a kialakult helyzetet.
A brit kormány már korábban megkezdte a tárgyalásokat az amerikai féllel, a cél az volt, hogy elérjék, hogy az Egyesült Királyság bizonyos vámterheket elkerülhessen. Februárban Trump egy sajtótájékoztatón említette, hogy a kereskedelmi megállapodás keretein belül lehetőség nyílhat az Egyesült Királyság számára a vámok csökkentésére. Azóta a londoni kormány egy 20 fős csapatot állított fel, amelyet Michael Ellam, a pénzügyminisztérium tapasztalt szakértője vezetett, hogy elősegítse a tárgyalásokat.
A kormány különböző javaslatokat tett, például az elektromos járművekre vonatkozó szabályok enyhítésére, a technológiai cégeket érintő adók módosítására, és a digitális biztonsági szabályok átalakítására. Azonban a szerdai bejelentés előtt a tárgyalások leálltak, és most a brit kormány várja a válaszokat az Egyesült Államok részéről. Egy kormányzati forrás szerint a „labda az ő térfelükön van”, és mindenki arra számít, hogy hamarosan hírt kapnak az amerikai oldalról.
A helyzet azonban nem tűnik kedvezőnek, és a brit kormány egyelőre nem kíván saját vámokat bevezetni. A miniszterek között egyértelmű a tartózkodás, és úgy tűnik, hogy senki sem akar részt venni az Egyesült Államok és Kína közötti vámháborúban. A kormány azt kommunikálja, hogy már hetek óta készülnek különböző forgatókönyvekre, és egy titkos kabinet bizottság is foglalkozott azzal, hogy miként reagáljanak Trump vámbejelentéseire. A válasz azonban eddig az volt, hogy nem reagálnak, és inkább a vállalatok véleményét kérik ki arról, hogy érdemes-e később válaszolniuk.
Ez a lassú és óvatos megközelítés részben a kormányzati felelősségvállalás hiányából fakad, hiszen a miniszterek tisztában vannak azzal, hogy a választókerületeikben sok ember munkája forog kockán. A kabinetben is felmerültek kérdések a jövőbeli lépésekkel kapcsolatban, de a hét folyamán a kormányzat egységesen támogatta a jelenlegi stratégiát. Politikai elemzők szerint a kormány nem siet, és nem mutat érdeklődést újabb vámok bevezetésére, legalábbis egyelőre.
A helyzetet bonyolítja, hogy a brit kormány nemcsak a vámokkal foglalkozik, hanem a gazdasági növekedés előmozdítására is hangsúlyt fektet. A pénzügyminiszter, Rachel Reeves, éppen ezen a hétvégén vizsgálja, hogy a kormány költségvetési terveiből lehet-e előre hozni forrásokat. A kabinet célja, hogy az ipari stratégiát felgyorsítsa, amely az Egyesült Királyság hosszú távú gazdasági terveit hivatott segíteni.
Az amerikai vámok bevezetésének híre tehát nemcsak az Egyesült Királyság kereskedelmi helyzetét befolyásolja, hanem a kormányzati politikát is. A brit vezetés számára ez egy kritikus pillanat, amely lehetőséget ad arra, hogy újraszervezzék a kereskedelmi kapcsolataikat, és alkalmazkodjanak a globális gazdasági változásokhoz. A kormány célja, hogy megértse a vállalatok helyzetét, és támogassa őket a nehéz időszakban, miközben új lehetőségeket keres az amerikai piacon.

